Jen klid, maminko! | Moje těhotenství.cz

Jen klid, maminko!

Obrázek uživatele Dejmalka

úryvek z knihy Jen klid, Maminko! od Claudie Muhlenové, matky 13ti dětí, autorka knih o výchově.

Vzpomínám si na jednu mladou maminku, která měla asi desetiměsíční dítě. Vyprávěla, že její dítě leze k polici s knihami a chce je vytahovat.
"dítě se přece musí naučit, že ty knížky brát nesmí, nebo ne? Pokaždé mu dám jednu přes ruku, ale vůbec to nepomáhá" "A jak časo tam takhle leze?" zeptala jsem se.
"No určitě tak čtyřicetkrát až padesátkrát za den a pokaždé dostane přes ruku"
Vysvětlila jsem jí, že takhle to nejde a proradila jí, aby dolní poličku s knihami vyklidila a dala tam věci, se kterými si dítě hrát může. Za půl roku bude její výchovné úsilí třeba úspěšnější.
Děti zacházejí s předměty velice různě. Nejprve musíš odhadnout situaci. Některé dítě zabere, když mu dáš knížku pohladit se slovy:" S tím musíš zacházet velmi opatrně!" Pozorování potvrzuje, že dítě, které má jinak hodně svobody, akceptuje takové omezení spíše než dítě, který celý den slyší jen "Ne, ne, ne!" Při svých posledních dětech jsem v obýváku mohla nechat na stolku dokonce i porcelánové figurky - děti je jen opatrně vzyly do ruky a zase je postavily zpátky.
S každým dítětem to ovšem tak snadné není. Radím ti, abys vyzkoušela, nakolik je tvé dítě v tom kterém věku citlivé, a podle toho se pak zařídila. Dítěti v batolecím věku bys měla nechat široké pole působnosti, aby mohlo bez překážek zkoumat a pznávat své okolí.
Kvůli maličkostem bych v tomto věku nezačínala žádný dril. To bych šetřila pro opravdu nebezpečné a důležité oblasti. Když například u stolu škubá ubrusem, aby zjistilo, co je tam nahoře k vidění, rychle bych zvedla vázu a nezačínala s žádnou drezůrou:"Pusť ten ubrus. co jsem ti řekla, necháš to napokoji!" Ať se podívá, co tam je. Takové jednání není vzpourou, ale čirou zvědavostí, kterou bychom měli podporovat.
Každé dítě je jiné. v batolecím věku se osobnostní rozdíly projevují zřetelněji. jeden jako by měl v plínkách raketu druhý z pohodlnosti nezačne ani lézt, ale sbírá síly, aby ve 12ti měsících začal naráz běhat.
Tvá malá holčička na poličce předměty opatrně ohmatává a jiný malý návštevník je v ručičce rozmačká a zahodí. Bůh stvořil lidi různé také proto, aby nebyla v rodinném kruhu nuda a mohli jsem se pokaždé znovu těšit na další "exemplář".

Obrázek uživatele mison

hezky podané...a myslím i pravdivé. Jak má poznat dítě svět kolem sebe, když mu budeme vše hned brát nebo zakazovat. Nevím, možná zkušenější matky mi to vymluví:-)

Obrázek uživatele vodnanka

No je v tom hodně pravdy, ale zase ne tak úplně se s tím ztotožňuji. Určitě bych nesbírala vázu ze stolu proto, aby se dítě strhnutím ubrusu mohlo podívat, co je nahoře. Protože potom v nestřeženém okamžiku dítě ubrus strhne a nebude tušit, že tam něco může být, co by mu mohlo ublížit - třeba zrovna ta váza. To bych dítko raději zvedla, aby se podívalo, co je nahoře.
Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že u první dcery jsem žádné police nevyklízela, měla jsem na dosah jejích ručiček i vystavené vázy a jiné serepetičky ve stěně (je to už 19 let, takže to měl skoro každý v té době :s: ) a Verča se prostě naučila, že to nesmí tahat a házet na zem. Jediné, kdy dostala několikrát trošku po ručce bylo, když strkala ruce nebo jiné věci do videa ... ale pleskli jsme jí párkrát a už to nedělala.
Nejsem zastánce neustálých zákazů a příkazů, Klárka má oproti Verče velkou výhodu, že už jsem starší a o poznání klidnější - ale rozhodně nehodlám dát dítěti takový prostor, aby mi z bytu udělalo kůlničku na dříví. Tenhle "americký" styl výchovy, kdy se dítěti nechá absolutní volnost, neuznávám.
Teď mám ve stěně v dosahu Klárčiných ručiček knihy - tak uvidíme, až začne chodit, jak se s tím "popereme" :///:
-------------------------------------------------------
naše osobní stránky - www.dent.websnadno.cz.

Obrázek uživatele Dejmalka

co jsem si vzala je hlavně to, že plácat batola a furt něco zakazovat je nesmysl. Zrovna s tím ubrusem bych určitě vyjela, protože to je podle mě právě ta opravdu nebezpečná situace, riziko opaření atd, taky budem o Vánocích vyklízet poličku pod televizí, kde máme DVDčka a nastrkáme tam hračky.
ale když mi vybrakuje dolní šuplík v komodě, kde máme jen ponožky tak se z toho nezblázním ale nafotím to :s: stejně tak jestli mi časem shodí a rozbije nějaký květináč, nebo se mi za rok při pečení přilepí k podleze medem...

Obrázek uživatele vodnanka

:s: jo, tak nějak jsem to myslela :s:
-------------------------------------------------------
naše osobní stránky - www.dent.websnadno.cz.

Obrázek uživatele Renecka

přemýšlím o pořízení té knížky Wink

Obrázek uživatele Dejmalka

zkusím po zkoušce naskenovat nemá moc sran. je to psané hezky čtivou formou. te´d jsem si uvědomila, že jsem ti ještě neposlala ty fotky jdu hned teď na to.
Pápá

Obrázek uživatele prochdana

Dobrá kniha, dobré ponaučení Jednička

Chci dát miminko k adopci

Dobrý den,

Nedávno jsem zjistila, že jsem v 17 týdnu těhotenství bohužel...

Kojení - mokrá podprsenka

Ahoj, už nějaký ten měsíc kojím a vše ok, ale včera vnoci se mi hrozně pustilo mléko a všechno mokre. Dá se to nějak řešit aby se to už...

Варанга

Варанга средство от грибкаГрибок -...

Hledáme přímou adopci

Dobrý den,

touto cestou hledáme paní která čeká miminko a nemůže si ho nechat a je pevně rozhodnutá k přímé adopci. Ze...

Přímá adopce

Dobrý den,

Jsme mladý zajištěny manželský pár a touto cestou hledáme těhotnou ženu, která se z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo...

Tak jsem koukala do kalendáře a na dnešek mi vycházel první termín porodu. Sice podle porodnice a poslední kontroly jsem rodila 36+2, takže přesnější TP byl 19.12., ale to už je jedno.

ahojik holky tak jsem nevydrzela a udelala jsem testik jsou tam // i kdyz druha je hodne slaba ale i moje dcera ji tam videla tak nevim jestli se mam radavat zatim jen tise
MS jsem mela dostat v sobotu 12 a nic dupos jsem dobrala minulej tyden ve st tak snad to vyslo

úryvek z knihy Jen klid, Maminko! od Claudie Muhlenové, matky 13ti dětí, autorka knih o výchově.

Ahoj chtěla jsem se optat ohledně příkrmů když bych dělala polívčičku čím zahušťovat?Př:špenátovou,květákovou,ale i třeba z vývaru co vše do takové polívky?Může se tam přidat petrželka?Vůbec nemám ponětí zatím jen kupuji ale chtěla bych i něco Natálce uvařit ...A ještě jedna otázečka když bych dělala něco se špenátem musí být ten listový nebo může být to hotové pyré.Děkuju za odpovědi budu vám

Ahoj holky, prosím poraďte, taková hloupá otázka ve 39týdnu:( Ale každej píšete kolik asi váží vaše mimi a já to nevím:( Nikdy mi to nikdo neřek, kdybych se párkrát neptala...:( a stejně mi řekli že to nejde přesně určit....
Od koho se to dozvím, když už mi nedělaj ultrazvuk? Od doktora, kterej mi jen koukne dovnitře, nebo od PA, která mi dělá monitor? Díky moc....

Nám jee 9měs. dělala bych ho do sunaru, ale nevím. Od kdy jste dávali kakao vy?

Ahoj holky

ahoj holky,zakládám takovou malou anketku na téma jak kombinujete starost o domácnost s dětma,jaký máte fígle a podobně.děkuji za příspěvky

ahoj holky,

Ahoj holky, tak začíná pěkně mrznout.. V kolika stupních se nedoporučuje chodit s mimčama ven?