Orlickoústecká nemocnice, a.s.

Oddělení porodnice v Orlickoústecké nemocnici poskytuje diagnostickou a léčebnou péči v oboru gynekologie a porodnictví včetně péče o fyziologické novorozence.

Zajišťuje komplexní porodní péči mimo výkonů vyžadujících intermediární nebo intenzivní péči o novorozence. Tyto stavy jsou překládány na vyšší pracoviště - do nemocnice v Pardubicích, do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Oddělení zajišťuje diagnostiku a léčbu gynekologických nádorových onemocnění, gynekologických zánětů a náhlých příhod gynekologických. V operační péči zajišťuje veškeré porodnické operace, abdominální gynekologické operace od resekcí až po odstranění orgánů, plastiky čípků, pochvy i dělohy, kompletní malé gynekologické výkony, laparoskopickou diagnostiku a operativu.

V rámci zlepšení celkové péče o pacientky v regionu byla v roce 1999 rozšířena ambulantní péče vybudováním a otevřením nové gynekologické ambulance.

Kontakty:

Čs. armády 1076
Ústí nad Orlicí
562 18

Tel.: 465 710 111

Primář:tel. 465 710 264

Zástupce primáře:tel. 465 710 339

Manažerka operačních oborů:tel. 465 710 140

Vedoucí sestra gynekologicko-porodnického oddělení:tel. 465 710 338

Objednání na gynekologickou ambulanci:tel. 465 710 389

Objednání k operacím:tel. 465 710 329

Objednání na školení (předporodní příprava):tel. 465 710 243

Konzultace porodního plánu

Máte-li vypracovaný porodní plán, přijďte jej předem zkonzultovat s námi. Dle našich zkušeností obsahují některé porodní plány takové požadavky, které je nutné detailně probrat a navzájem si vysvětlit podmínky, za kterých je možné je dodržet. Vždy je příjemnější domlouvat se takto předem, dokud nastávající maminka nemá pravidelné kontrakce a je schopná vše plně vnímat. Výsledkem konzultace by měl být rozumný kompromis, který budeme schopni dodržet a rodička s ním bude spokojená. Je-li vše prodiskutováno předem, vytváří se atmosféra důvěry, která umožní rodičce během porodu již vše nadbytečné "pustit z hlavy". Je s výhodou, pokud se na konzultaci dostaví i partner a další osoby, které budou u porodu. Proto jsme také časy konzultací směřovali do odpoledních hodin. Konzultace jsou možné každou středu od 13 do 14 hodin, vždy po předchozím objednání na telefonním čísle 465 710 243.

Velmi často se ale v porodních plánech vyskytují i požadavky na věci, které jsou v naší porodnici samozřejmostí. Doporučujeme nejdříve navštívit naše předporodní kurzy, kde se s oddělením a standardními postupy seznámíte. Objednání na kurzy rovněž na čísle 465 710 243.

Tlumení bolesti při porodu

Epidurální analgezie je jednou z metod používaných ke zmírnění porodních bolestí v naší porodnici. Jde o metodu dobře ověřenou a zároveň nejčastěji používanou. Následující text přináší o této metodě základní informace.

Slovníček pojmů

  • analgezie = zmírnění bolesti, bezbolestnost
  • anestezie = znecitlivění, necitlivost
  • císařský řez = ukončení porodu operací, vybavení plodu řezem v břišní stěně
  • dura mater = tvrdá plena, jeden z míšních obalů
  • epidurální, peridurální = prostor kolem míšních obalů
  • místní (lokální) anestetikum = znecitlivující látka

Co je to epidurální analgezie?

Epidurální analgezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky tenkou jehlou přes kůži do epidurálního prostoru páteře. Tím se jen zmírní vnímání porodních bolestí, ale celkový stav rodičky a plodu neovlivní. Vhodný okamžik podání je dříve než začnou nejsilnější porodní bolesti. Určuje jej porodník podle dosavadního průběhu porodu, výkon provádí anesteziolog. Při podání epidurální analgezie je nutná dobrá spolupráce rodičky s anesteziologem.

Jak se epidurální analgezie podává?

Po běžné předporodní přípravě si lehnete na porodní lůžko. Porodní asistentka Vám změří krevní tlak a zavede do žíly kanylu (jehlu z umělé hmoty) pro infuzi ("kapačku") vhodného roztoku. Je to pro vaši bezpečnost. Zavedenou jehlou je totiž možno kdykoli a ihned podat jakýkoli lék. Pak se uložíte na levý bok a zdravotní sestra Vám pomůže správným způsobem vyhrbit záda - udělat "kočičí hřbet", tj. pokrčit nohy v kolenou, přitáhnout je k břichu a bradu sklonit co nejvíce k hrudníku. Nejlepší místo pro zavedení jehly je bederní oblast páteře; kromě jiných důvodů proto, žeje zde kůže málo citlivá.

Anesteziolog nejprve ošetří kůži desinfekčním prostředkem a okolí zakryje sterilními rouškami. Aby ani píchnutí do epidurálního prostoru nebolelo, znecitliví kůži a podkoží podáním anestetika velmi tenkou jehlou. Potom zavede do epidurálního prostoru speciální jehlu. Jehlou provlékne tenkou hadičku z umělé hmoty (epidurální katétr), kterou nyní bude podávat léky. Vše provádí přísně sterilně na operačním sále. Místo vpichu zalepí a hadičku připevní ke kůži. Tento výkon trvá zpravidla několik minut. Od této chvíle si můžete zvolit jakoukoliv polohu.

Jak a jak dlouho epidurální analgezie působí?

Už za chvíli (asi po deseti minutách) ucítíte, že Vás děložní stahy bolí méně, takže budete cítit jen mírný tupý tlak. Úplné znecitlivění (anestezie) není vhodné, protože by zpomalilo průběh porodu. Porod tedy nebude zcela bezbolestný, ale mnohem méně bolestivý a pro Vás (a tím i pro Vaše dítě) mnohem snesitelnější.

Jedna dávka znecitlivujícího léku učinkuje asi 60 až 90 minut. Jakmile začne účinek odeznívat, požádáte o další dávku. Potom můžete opět zvolit jakoukoli polohu, která pro Vás bude pohodlná, i některou alternativní. S doprovodem můžete chodit nebo také využít relaxační sprchu. Koupel ve vaně z hygienických důvodů vhodná není.

Přednost tohoto způsobu tlumení bolesti spočívá v tom, že nevyřadí nutkavý pocit ke tlačení při vypuzování plodu, takže s námi budete moci po celou dobu, zejména v důležité závěrečné fázi porodu, aktivně spolupracovat. Může se stát, že ke konci porodu ucítíte nutkavé tlaky, které mohou být až bolestivé. To není na škodu, neboť tyto vjemy Vám umožní aktivně spolupracovat, a tím i zcela přirozeně ukončit porod. Před překladem na oddělení šestinedělí Vám porodní asistentka hadičku (epidurální katétr) ze zad hladce odstraní.

Přednosti epidurální anestezie

Dobře tlumí porodní bolesti a dítěti neškodí.

Pokud nastanou komplikace, které vyžadují úplné znecitlivění (kupříkladu císařský řez), je možno tlumení bolesti snadno změnit na úplné znecitlivění, aniž by to pro rodičku znamenalo další zatížení celkovou anestezií.

Pokud je těhotenství komplikováno některým chorobným stavem matky nebo dítěte, pak má epidurální analgezie na stav rodičky, na průběh porodu a na zdraví dítěte vliv vysloveně příznivý. Tak je tomu zejména u následujících chorob matky: choroby vnitřních orgánů, vysoký krevní tlak, neurologické choroby, zejména epilepsie, cukrovka, oční choroby, závislost na drogách a některé jiné abnormality duševního stavu. Dále u některých chorob plodu: předčasný porod, vícečetné těhotenství, nedostatečná funkce placenty, nedostatečně vyvinutý plod, poloha plodu pánevním koncem - Mezi další situace. kdy epidurální analgezie příznivě ovlivňuje porod, patří: uměle vyvolaný porod, nesprávná činnost dělohy (takzvaný "nepostupující porod") a jiné stavy, u nichž lze čekat nutnost operačního výkonu, stav po operaci děložního hrdla, umělé ukončení těhotenství v pokročilém těhotenství a konečně porod mrtvého plodu.

Možná rizika epidurální anestezie

Závažné komplikace, jako je krvácení do páteřního kanálu, neurologické komplikace nebo infekce jsou možné, ale naštěstí velmi vzácné.

Některé matky mohou po porodu pociťovat bolest v místě vpichu epidurální jehly ("tlak špendlíkové hlavičky"), tato bolest je přechodná a odeznívá bez léčby během několika dnů.

Epidurální analgezie nezvyšuje výskyt bolestí zad způsobených zátěží pohybového aparátu během těhotenství.

Může se stát, že jehla při pokusu o nalezení správné vrstvy mezi míšními plenami nechtěně pronikne tvrdou plenou. Tato komplikace není nebezpečná a nemůže matku poškodit. Může však být druhý den následována bolestmi hlavy. Pokud by Vás po epidurální analgezii rozbolela hlava, oznamte to příslušnému lékaři. Léčba je snadná a úspěšná.

Pro koho je epidurální analgezie vhodná?

Epidurální analgezii nelze provést u osob trpících alergií na léky, které se k analgezii užívají. Výkon dále znemožňuje zánět kůže v blízkosti očekávaného místa vpichu (zejména nežit, lupénka nebo ekzém) a porucha krevní srážlivosti vrozená nebo získaná. Upozorněte proto lékaře nebo asistentku, pokud trpíte častým podkožním krvácením (modřiny).

Zdroj: Orlickoústecká nemocnice

Orlickoústecká nemocnice, a.s.
Orlickoústecká nemocnice, a.s.
Orlickoústecká nemocnice, a.s.
Orlickoústecká nemocnice, a.s.
Orlickoústecká nemocnice, a.s.
Orlickoústecká nemocnice, a.s.
Orlickoústecká nemocnice, a.s.

V teto porodnici jsem rodila v roce 2002,tehdy jste na stare porodnici,ale nezazila jsem tak bajecny pristup sestricek jak na por.sale tak na novorozeneckem.vsichni vcetne pana doktora byli naprosto uzasni a ochotni s jakymkoli problemem poradit.Predtim jsem rodila v Hk a s Ustim se to neda absolutne srovnat.je hezke mit kolem sebe nejmodernejsi pristroje,ale lidsky pristup nem.personalu nenahradi nic.Usti vsem maminkam doporucuji..

Já jsem v Orlickoústecké porodnici rodila 2. 5. 2008 - narodil se mi zdravý syn - a s přístupem personálu ke mně během porodu i po něm jsem byla spokojená. Hlavně chci vyzdvihnout péči sester z novorozeneckého oddělení, stejně tak i jejich přístup a ochotu pomoci s každým problémem. I přes spoustu práce, kteru měly, se pokusily vždy najít trochu času a obejít pokoje, zeptat se, zda nemáme nějaké problémy a pomohly mi naučit se správnou techniku kojení. Díky tomu kojím svého syna bez problémů i ve 13 měsících. I většina sester z oddělení šestinedělí byla příjemná a ochotná pomoci. Už se těším, až budu příště rodit zase v této porodnici, kterou doporučuji i ostatním maminkám. :)

In reply to by Naty.D

Ahojky,s tim ti asi moc nepomuzu,rodila jsem tu v roce 2002,v te dobe bylo jeste k dispozici vse,od plinek az po kosmetiku pro mimi,pro maminky kosile,zupany,vlozky.....ale podle infa ktere mam,poskytuje nemocnice jednorazove plenky jen v poctu 10ks,zbytek bys mela mit svuj,to same omezene mnozstvi je u vlozek,jinak obleceni pro tebe a mimi je stale a kosmetiku pro mimi bys mela mit svou.ja mam termin 4.9. tak uvidim cim nas tam obdari a info doplnim.

In reply to by Naty.D

Ahojky,tak uz jsme doma,slibila jsem aktualni infoz Ustecke nemocnice tak tady je.Na prijmu jsem dostala kosili,je lepsi si na tech prvnich par dni vzit jejich,kvuli krvaceni,nac si nicit svoje ze?Dal balik 10ks vlozek,na dalsi dny musis mit sve.Stejne tak plenky pro mimi,kosmetika je k dispozici na kazdem pokoji,ale ja mela svou,stejne tak vlhcene ubrousky,olejicky atd.nemocnice neposkytuje.Obleceni na mimi si menis dle potreby,ale vzdy je potreba si dojit za sestrickami na detske.Takze cim vic mas sveho tim lip pro tebe,i jsou radsi.Jinak co se tyce pristupu sestricek a lekaru,opet jsem byla maximalne spokojena s peci jak o me tak o malou.Vsichni byli super,i chudak sestricka na por.sale,na kterou jsem nebyla moc prijemna pri porodu :-))chudak to odnesla nejvic,ale asi je zvykla,protoze kdyz jsem se ji pak omlouvala jen se usmala a mavla rukou.

In reply to by pupik.2

ahoj, gratuju k holčičce...úplně ti závidám, že už jí máš u sebe...já se nemůžu dočkat...Jinak ti moc děkuji za info...Takže sis brala více méně vše své, ju?? I věci pro mimi? Já myslela, že by přivezl přítel až si pro nás přijede.... Díky....

In reply to by Naty.D

Neee,obleceni jsem nebrala,to ti tam daji,jen si vzdycky reknes ze potrebujes a je to.Nase privezl muzsky az kdyz jsme jeli domuTak at to mas taky brzo za sebou a vse probehne v klidu a jste oba zdravi.

já jdu sem taky rodit... sousedka tu rodila před 14 dny a chytla prý nějakou "drsnou" porodní asistentku....ale je to asi o lidech...

já už tady rodila, a druhý porod mám v plánu taky tady. doktoři i sestřičky byly skvělý, člověk se s nima zasmál i u porodu, no prostě paráda.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky