APGAR skóre??? | Moje těhotenství.cz

APGAR skóre???

Obrázek uživatele Ivka

  Apgar skore-co to znamená, prosím??


  Komentáře

  Obrázek uživatele jituška

  Apgar skóre
  PorodV prvních minutách po narození je každý novorozenec velmi pečlivě sledován a jeho první reakce po narození jsou zaznamenávány pomocí tzv. Apgar skóre (podle MUDr. Virginie Apgar).

  Hodnoceno je dýchání, akce srdeční, svalové napětí, barva kůže, reakce na podráždění a to v 1., 5. a 10. minutě (popřípadě i později) po narození.

  Stupnice hodnocení u jednotlivých parametrů je od 0 ? 2 bodů. Součet všech parametrů pak 0 ? 10 bodů. Výše Apgar skóre ukazuje na životaschopnost miminka, na nutnost lékařsky zasáhnout, či zda je dítě bez známek života (zde je Apgar 0)

  Sledovaný parametr
  0 bodů 1 bod 2 body

  Dýchání
  žádné povrchní a nepravidelné křik a pravidelné

  Srdeční akce

  žádná
  pod 100 tepů/min. nad 100 tepů/min

  Svalové napětí
  chabé snížené aktivní pohyby

  Barva kůže
  bledá namodralá

  růžová
  Reakce na podráždění nosní sliznice žádná slabá grimasa kýchání a čilé pohyby

  Hodnota Apgar skóre

  Hodnota Apgar skóre
  stav

  10-8 bodů
  normální novorozenec

  7-4 body
  nutná krátkodobá lékařská pomoc

  3-2 body
  nutný nástup léčby

  0 bodů
  dítě je mrtvé

  V první minutě si málokteré miminko vyslouží desítku. Většinou za to může tzv. akrocyanóza, tedy přechodné namodralé zabarvení kůže a někdy i mírně snížené svalové napětí.

  Krátkodobá lékařská pomoc spočívá třeba ve krátkodobé inhalací vzduchu obohaceného kyslíkem.

  Pokud však Apgar skóre i přes zahájenou resuscitaci zůstává stále nízké i v páté minutě a později i v deváté minutě je stav dítěte ohrožen v důsledku nedostatečného okysličení krve a poškození mozkových buněk.

  Takové dítě pak potřebuje minimálně po první dva roky života pečlivé sledování, aby se včas podchytilo opožďování ve vývoji. Ten lze do určité míry rehabilitací pozitivně ovlivnit.

  V naprosté většině případů je však počítání zakončeno devítkou a po několika minutách desítkou

  Obrázek uživatele Ivka

  moooc děkuji :k:

  Otěhotnění??

  Ahoj. Jdu k vám pro radu. 11.listopadu jsme s přítelem měli pohl.styk, podle kalendáře WomanLog měla být ovulace 12.listopadu. Tentýž...

  Tlaky v podbrisku

  Ahoj. Jdu k vám pro radu. 11.listopadu jsme s přítelem měli pohl.styk, podle kalendáře WomanLog měla být ovulace 12.listopadu. Tentýž...

  Neztloustnu po Agolutinu?

  Zdravím Smile Dneska jsem dostala 1...

  panvičky ledvin

  Zdravím, jdu za vámi pro radu. Byla jsem screening ve 20 týdnu. Na vyšetření pan doktor našel patrná mírná dilatace pravé pánvičky...

  Potvrzené těhotenství

  Ahoj, těhulky,
  S přítelem jsme se včera dozvěděli, že jsem těhotná. Podle doktorky jsem na začátku 5. týdne. Prcka jsme sice...

  Ahoj holky protože se mi ještě nechce spát tak jsem se rozhodla vám popsat nakonec i svůj porod..sice přesně po měsíci ale přece..Taakže. Termín jsem měla na 30.11 ale přenášela jsem týden. 5.12 v pátek ve 4h ráno mi praskla voda. Spala u mě zrovna moje mamka protoze přítel byl na noční.

  Ahojky maminy, je tady někdo z Karviné???A má termín porodu v dubnu??papa

  Ahojky, tak jsem včera zažila opravdu rušný podvečer. odpolko mě naštval manžel, že nic nedělá apod,. trošku jswm křičela a naší malé v bříšku se to asi nelíbilo, protože začalo tvrdnout v dosti pravidelných intervalech. když to neustávalo 3 hodiny, tak jsem už hystericky brečela, at mě manžel odveze do porodnice.

  Mate nekdo OZP pojistovnu???Jsou tam nejake prispevky???

  ahojky holky únorový tak co jak se těšíte na mimíska?Kvapem se to blíží už máte vše připravené?Já už pomalu balim abych to měla připravený ale jinak nás čeká ještě malování Sad a pomalu začínám prát vše pro mimi tak snad nejsem nějak opožděná :///:

  ahojky holky, včera jsem tu psala dotázek, ale spíš by mě zajímalo, jak moc vadí, že malýmu připravuju spíše jen kuřecí maso :?
  jinak tady http://www.mojetehotenstvi.cz/deti-deti-deti-o
  Děkuju :c:

  Holky včera jsem měla termín podle UTZ a zítra mám podle PM. Již včera jsem psala, že si myslím, že mi pomalu odchází plodová voda, ale pak to povolilo. A dneska v noci mě dost bolelo v kříži a teď od rána mi to zase přijde že ze mě něco malinko odtéká. Na vložce mám takové nažloutlé fleky, nevím co to je. A i mi chvílemi tvrdne břicho a bolí v podbřišku. Co myslíte? Díky díky

  Včera jsem byla na revizi. Kupodivu je mi moc dobře, teda fyzicky..nic mě nebolí, ani moc nekrvácím, skoro bych řekla, že mi je líp. Přešly pocity zimy, únava. Psychicky se to taky lepší, začínám se těšit, představuju si ,jak se tělo pomalu připravuje na nové mimi:)

  Ahoj holky, tak uz to vypada ze vim co je hlenova zatka, narozdil od prvniho tehotenstvi, dneska rano jsem na papire mela docela dost takoveho hlenu zabarveneho do hneda a pak jeste jednou kdyz jsem byla znovu na zachode.

  už dva mesice nekojim a mléko porad tece a mam porad příznaky že mam hormony v sobe(dušnost, únava, durazne buseni srdce) a tak mi prijde zbytecny takhle trpet kdyz uz nekojim, ale mleka se ne a ne zbavit....poradite nekdo?