Domácí vzdělávání (nechození do školky a do školy)

10.07.2014

Na základě jiné diskuze bych ráda znala vaše názory na domácí vzdělávání protože mě ten příspěvek celkem překvapil, ale nechci aby se autorce u jejího dotazu rozjela debata o kterou nestojí.

Co vede rodiče k tomu aby svoje děti neposílali do školky a do školy a učili je sami doma?

Jaký na to máte názor vy ostatní?

Kliknutím vložíte smajlíky:

Teda ani jsem nečekala že se tu sejde tolik názorů. Musím říct, že mě některé docela překvapily.
Já sama tedy příznivcem domácího vzdělávání nejsem protože v tom vidím spíš negativa.
Neumím si představit že bych dítě nenechala chodit do školky kde se od útlého dětství začleňuje do kolektivu svých vrstevníků nebo že bych ho nedala do školy kde se učí stylem, který je lety prověřený.
Je sice hezká myšlenka že budu své dítě učit sama doma tak jak to bude mě a dítěti vyhovovat ale obavy z toho abych v té výuce neudělala jako amatér chybu abych některé věci nezanedbala a dítě tím pak bylo poznamenáno do budoucna, aby později při klasické školní docházce mělo dítě problém si zvyknout na přechod z domácí výuky na tu povinnou školní - no nevím je to spíš víc obav a stresu než přínos.
Je samozřejmě každého věc jak se rozhodně a jak přistoupí ke vzdělávání svého potomka ale mě přijde že některým lidem nejde ani tak o dobro potomka a rodiny (ať už v otázce výchovy, stravování, bio potravin nebo stylu života) jako spíš o snahu se něčím odlišovat od ostatních.
Jak už tu psala jedna maminka níže, jsem ráda že patřím ke střednímu proudu.

In reply to by K_9

Já tedy tím, jak jsem se setkala osobně s mnoha lidmi, kteří učí děti doma a taky se dost pohybuji mezi lidmi, kteří mají tu nálepku "alternativní" (třeba znám lidi, kteří neočkují děti,nebo rodí doma, jí dost striktně makrobioticky nebo naopak syrovou stravu,nebo chodí bosky atd..., tak musím oponovat. Nikdo z těch které znám ty věci nedělá jako pózu. Naopak často se to o nich ani nedozvíš, protože nemají potřebu se každému zmiňovat.
A věř mi, že to děláme (a píšu děláme, jelikož sama nejsem úplně středoproud) v rámci vlastního přesvědčení a prostě je to pro nás přirozený jinak než třeba pro vás. Každý by měl dělat věci tak, jak cítí a neodsuzovat nikoho jiného za to, že to dělá jinak. :a:

In reply to by marienka

Marienko, tohle podepisuju :) Na této diskuzi je krásně vidět, jak jsme ještě pořád chycení v realitě posuzování, hodnocení - původně jsem to chápala tak, že se vyjadřujeme k tomu, proč DV ano x ne. A máme tu diskuzi o tom, jaké jsme to vlastně ženy, matky, když DV jedeme - takže už zde vlastně máme i rozebrán jakýsi obecný profil naší osobnosti :s: Mnoha lidem pomáhá, když si o druhých myslí tohle nebo tamto, zaškatulkujou, zhodnotí, udělají si v tom pořádek. V lásce je tedy při tom ponechávám - každý jsme strůjcem svého štěstí. Mějte se, ženy, všechny pěkně, krásnou noc. Já jdu ještě dodělat meruňky :a:

Mě hrozně zajímá jedna věc: Jak vypadá vysvědčení, které dostanou děti, když nechodí do školy? je to normální ofiko s razítkem, kam napíšete známky vy? A když nějaké látce nerozumíte (například rovnice, angličtina), jak se to to dítě pak naučí? Musí mít splněny nějaké osnovy, ne? Mě přijde divný, že mu napíšete na vysvědčení jenom předměty, které zvládáte vy bez vysokoškolského vzdělání a ty ostatní se neučíte... není to ve zlém, jenom mě strašně zajímá, jak to chodí, díky

In reply to by Jita86

Ahoj, třeba v naší škole (propojuje metodu projektového vyučování, Montessori metodu a kritické myšlení), která má více žáků v domácí škole než na denní docházku, vysvědčení děti nedostávají. Ve škole probíhá vysvědčení formou povídání o tom kdo jaký je, čeho dosáhl a co mu jde, nejde a podobně.
Ve Valdorfských školách třeba je vysvědčení na papíře fornou slovního hodnocení (podobného ražení).

Odběr kategorie Domácí vzdělávání (nechození do školky a do školy)

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka