Porodnice Ostrov - Gynekologicko-porodnické oddělení

Porodnice Ostrov Gynekologicko-porodnické oddělení

Kontakty:

Ambulance: 353 364 147

Web: http://www.nemostrov.cz/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/

Ukázat na mapě

Popis oddělení

Oddělení je umístěno ve 4. patře Nemocnice Ostrov.

Počet lůžek na oddělení

Porodnice - 14 lůžek

  • 4x nadstandardní jednolůžkový pokoj (k dispozici i pro gyn. klientky)
  • 2x dvoulůžkový pokoj
  • 2x třílůžkový pokoj

Gynekologie - 20 lůžek

  • 4x čtyřlůžkový pokoj
  • 1x dvoulůžkový pokoj
  • 2x pokoj pooperační péče

Doporučené návštěvní hodiny

Od 14:00 do 19:00 hodin

Předporodní kurzy

Na oddělení probíhají pro nastávající maminky předporodní kurzy. Kurz stojí 500 Kč a trvá vždy sedm týdnů. V případě absolvování a řádného uhrazení předporodního kurzu je doprovod u porodu zdarma. Kurz je vhodný pro těhotné od ukončeného 24. týdne těhotenství. Součástí kurzu je prohlídka porodního sálu v ostrovské nemocnici a mimo jiné i možnost konzultace s porodníkem, anesteziologem, pediatrem a zdravotní sestrou novorozeneckého oddělení. Lekce probíhají každé úterý od 16.00 do 18.00 hodin pod vedením porodní asistentky. Přihlásit se je možné i během probíhajícího kurzu.

Schéma odborných přednášek

  • prenatální období
  • fyziologický porod
  • nefyziologický porod
  • šestinedělí
  • kojení
  • péče o novorozence a kojence
  • závěrečná lekce

Objednávky a bližší informace na telefonním čísle 353 364 149.

Předporodní péče

Zabezpečujeme komplexní péči o těhotné v ambulanci s ultrazvukovým přístrojem v průběhu celého těhotenství, tj. v rámci prenatálních poraden a screeningových sonografických vyšetření. Pokud rodička absolvovala prenatální péči v průběhu těhotenství u obvodního gynekologa a má zájem rodit v naší porodnici, je vhodné absolvovat prenatální poradny v posledním týdnu před termínem u nás, ale není to nutností. Klientky se zájmem rodit v naší porodnici se k porodu nemusí objednávat. Zájem o nadstandardní pokoj vyjádří klientky při příjmu na oddělení, či šestinedělí. V případě zájmu porodnice poskytuje pro rodičku a její doprovod jednorázová, případně opakovaná informativní setkání o průběhu porodu.Tato setkání provádí porodní asistentka nebo lékařka MUDr. Markéta Draská, kontakt: 353 364 143.

Průběh porodu a podmínky pro porod

Při příjmu je rodička komplexně vyšetřena - jedná se o vyšetření vaginální, dále ultrazvukové, kde se zjišťuje poloha miminka, jeho orientační váha a průtok krve pupečníkem - tzv. Doppler vyšetření a kardiotokografické vyšetření (CTG), kde se monitoruje děložní činnost a ozvy srdíčka miminka. Dle stádia porodu se pak maminka přesune na porodní box, či do observační místnosti. Doprovod k porodu stojí 300 Kč/ v případě absolvování a řádného uhrazení předporodního kurzu je doprovod u porodu zdarma/. Doprovázet rodičku může vždy pouze jedna osoba. Po příchodu do porodnice se doprovod převleče do nemocničního prádla a k odložení osobních věcí slouží šatna se skřínkami na zámek. Při porodu císařským řezem nemá doprovod povolen přístup na operační sál. Doprovod k porodu kromě rodinných příslušníků může být jakákoliv blízká osoba. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.

K porodu si můžete přinést porodní plán.

Personál porodnice je zvyklý zacházet s porodními plány a snaží se vyhovět přáním rodičky. Porodní plán je vhodné konzultovat při příjmu s personálem porodnice.

I. Doba porodní: připravovací doba

Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou jednak vlastní porodní boxy a dále tzv. observační pokoje.Porodní boxy/sály jsou 2 - žlutý, spíše dynamický a veselejší a modrý, spíše uklidňující a melancholický. Na každém porodním sále je sociální zázemí - WC a prostorná sprcha, do které se pohodlně vejde rodička s doprovodem a i relaxačním míčem, sloužící hlavně k relaxaci a tlumení porodních bolestí, dále relaxační vana, moderní polohovací porodní lůžko a vyhřívané novorozenecké lůžko s vybavením pro novorozence. Porodní lůžko je možné nastavit do rozmanitých poloh, které přizpůsobíme požadavkům a potřebám rodičky. Je vybaveno různými pomůckami, zejména madly, které mohou sloužit jako opěra při I. době porodní, či se dají různě využít i ve II. době porodní.Po porodu se lůžko rozloží na klasickou postel, na které maminka 2 hodiny odpočívá a je zároveň možné lehce kontrolovat životní funkce, krvácení a zavinování dělohy.Observační pokoje jsou taktéž 2, modrý a oranžový, se společným sociálním zázemím - WC a prostorná sprcha, do které se taktéž vejde relaxační míč. V každém pokoji jsou 2 lůžka a plasmová televize s DVD přehrávačem, kde si rodička může přehrávat DVD podle vlastního výběru. Porodní sály a observační pokoje mají vlastní klimatizační jednotku, kde si každá maminka může zvolit teplotu podle potřeby. Součástí pokojů i sálů je taktéž systém alarmů, které ihned upozorní porodní asistentku, či lékaře.O umístění do jednotlivých místností rozhoduje lékař podle stádia porodu a obsazenosti porodních boxů. V první době porodní je doporučován spíše pohyb, změny poloh, relaxace ve sprše, ve vaně, či na relaxačním balóně.Klystýr a holení jsou dobrovolné, ženy si o jejich aplikaci rozhodují samy (často si rodičky zavádí šetrný klystýr s pomocí porodní asistentky). Elektronický monitoring - kardiotokograf, či CTG je při normálním porodu prováděn intermitentně, přibližně jednou za 2-3 hodiny, dále při potřebě kontinuálně. Ozvy plodu se sledují přenosným přístrojem po několika kontrakcích, s blížícím se porodem po každé kontrakci.Analgezie při porodu: Kromě epidurální analgezie máme k dispozici i léky na bázi opioidů (Dolsin, Nalbuphine), které se aplikují injekčně do svalu(většinou do stehna nebo hýždí). Obě varianty jsou zdarma. Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí možnost využití teplé lázně (vana), sprchy, relaxačních pomůcek (balón), různých relaxačních poloh na porodním lůžku a masáží prováděných personálem nebo poučeným doprovodem.

II. Doba porodní

Druhá doba porodní se odehrává na porodním boxu. Nejčastěji praktikovanými polohami jsou polohy vleže, pololeže nebo polosedě na posteli, bez připevněných nohou a tatáž poloha s upoutanýma nohama. (tyto polohy jsou spíše vhodné pro vícerodičky a jejich využítí závisí vždy na průběhu porodu.) Výhodou polohovacího lůžka je, že umožňuje i v průběhu porodu vyzkoušet různé polohy.V případě porodu císařským řezem doprovod nemůže být přítomen operaci. Ihned po vybavení novorozence může sledovat jeho ošetření. Porody císařským řezem mohou být plánované, u kterých se většinou rodička při vědomí a porody akutní, u kterých je operace provedena v celkové narkóze. O formě narkózy vždy rozhoduje lékař s přihlédnutím k dané situaci. Pokud se nejedná o akutní císařský řez a rodička je při vědomí, vidí novorozence po jeho základním ošetření.Fyziologický porod vede porodní asistentka nebo lékař. Celkový přístup zdravotnického personálu je spíše vyčkávací - personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci. Po každém vyšetření jsou podány informace o průběhu porodu a je s rodičkou konzultován další postup porodu.

Třetí a čtvrtá doba porodní, oddělení šestinedělí

V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou neomezeně dlouho. Rodička zůstává 2 hodiny po porodu na porodním boxu, kde se kontroluje stahování dělohy a krvácení.Po porodu může být matka s dítětem v nepřetržitém kontaktu, pokud se nejedná o akutní stav vyžadující intenzivní péči, a potřebná vyšetření se provádějí přímo na porodním sále. Každé miminko je hned řádně označeno - číslem připevněným na ruce miminka i matky a páskou na ručce miminka s jeho jménem. U poporodních vyšetření může být samozřejmě přítomen i otec. Dítě je současně s matkou převezeno na oddělení šestinedělí. K prsu se dítě přikládá ihned po nezbytném ošetření, nejpozději ale do ½ hodiny po porodu.

Porodnice dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení.

Rooming-in je možný na všech pokojích. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin.Na oddělení šestinedělí jsou 4 jednolůžkové nadstandardní pokoje - zde je vlastní sociální zázemí, LCD televize, úložné prostory a další vybavení. Počet dvoulůžkových se řídí momentální potřebou. Ve všech pokojích je k dispozici zařízení na koupání dítěte a televize. Návštěvy jsou dovoleny vcelku bez omezení, ale vždy s ohledem na ostatní pacientky na pokoji. Starší děti mohou na návštěvy na pokoje bez omezení.V porodnici mají ženy k dispozici zdarma základní oblečení pro dítě i rodičku (košile, košilka, dupačky, zavinovačka, aj.).Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4. - 6. den domů (den porodu se nezapočítává). Časnější odchod záleží na jejím zdravotním stavu a zdravotním stavu novorozence.

Doporučení pro maminky - co si vzít do porodnice:

  • občanský průkaz
  • průkaz zdravotní pojišťovny
  • těhotenský průkaz a výsledky všech ultrazvukových či jiných vyšetření
  • vdané ženy oddací list
  • svobodné ženy, které si přejí, aby se dítě jmenovalo po otci "souhlasné prohlášení o určení otcovství k nenarozenému dítěti". V případě, že toto prohlášení nebude předloženo, zůstává příjmení dítěte shodné s příjmením matky. Toto prohlášení lze předem vyřídit na matrice.
  • hygienické potřeby (jednorázové síťové kalhotky, mýdlo, hřeben, zubní pastu, kartáček, ručníky, vložky, pomáda na rty, spona na sepnutí vlasů...)
  • pití - neperlivá voda
  • omyvatelnou obuv, ponožky, košili, župan, mateřské podprsenky, vložky do podprsenky
  • léky, které užíváte
  • pro miminka plenkové kalhotky, výbavičku na cestu domů (oblečení dle ročního období-košilku, body, dupačky, kabátek, čepičku, ponožky, zavinovačku, dětskou deku) + autosedačku na převoz domů - přinese partner či manžel v den propuštění z porodnice
  • pro partnera - manžela u porodu omyvatelnou obuv, popřípadě pití     

Ceny za nadstandardní služby 

Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 500Kč/denDoprovod u porodu: 300Kč 

Zdroj: Nemocnice Ostrov

Porodnice Ostrov - Gynekologicko-porodnické oddělení
Porodnice Ostrov - Gynekologicko-porodnické oddělení
Porodnice Ostrov - Gynekologicko-porodnické oddělení
Porodnice Ostrov - Gynekologicko-porodnické oddělení
Porodnice Ostrov - Gynekologicko-porodnické oddělení

Rodila jsem v nemocnici v říjnu a mohu pouze dopuručit.Skvělý personál jak PA tak i lékaři..Byla jsem spokojená s milým přístupem,ochotou i pomocí.Mají to tam krásně zařízený,nic mi nechybělo.Jediné co mě tak trochu zarazilo,že nepodávají epidurál.Vcelku mi to bylo jedno,dá se to zvládnou i bez.Na šestinedělí také příjemný přístup,pomoc maminkám,prvorodičkám vše ukáží a vysvětlí.Jinak já jsem si tam odpočinula,sestřičky si na žádost maminky vezmou mimčo k sobě na noc.Za mě palec :one:

V Ostrově jsem rodila ouž dvakrát a ted jsem po třetí těhotná a rozhodně chci rodit zase právě tam.Porodní asistentky super i doktoři a sestřičkám na šestinedělí nemohu nic vytknout :) takže můžu jen doporučit :one:

V ostrovské porodnici se mi v březnu 2011 narodila dcera. Byla jsem spokojená a velice doporučuji, milý personál, což jsem ocenila hlavně v druhé době porodní (jsem prvorodička), krásné moderní prostředí-právě otevřeli zrekonstruované šestinedělí, maminky max po 3 na krásných velkých slunných pokojích. Jídlo klasické, ale v přízemí kavárnička a občerstvení, když má člověk chuť :-). Zkrátka nemůžu než doporučit. B.

V Ostrovské nemocnici jsem 5.2.2010 přivedla na svět svého třetího chlapečka (jako i ty dva před ním) a opět pod vedením MuDr.Barborky Mihokové a por.asistentky Petrušky.PA Petruška mi pomáhala rodit prvního synka v roce 2007,MuDr.Barborka Mihoková mi pomáhala rodit druhého synka a tak vzniklo (čistě náhodou) duo u porodu třetího synka.Samozřejmě musím také poděkovat za spolupráci Panu primáři Peteru Holopovi.Jejich práce jako týmu byla naprosto dokonalá a bez jediné chybičky!!!Sestry na oddělení gyn. = výborné a sestry na oddělení miminek = výborné. Jako vždy perfektní souhra a dokonalá péče.VŠEM TÍMTO DĚKUJI :one:

V Ostrovské nemocnici jsem porodila oba svoje syny.Prvního v roce 2007 na doporučení kamarádky a druhého v roce 2008 po velmi dobrých zkušenostech.Budu zde rodit i potřetí (v únoru 2010) a pevně věřím,že budu opět spokojená.Péče lékařů i sester a sester na oddělení šestinedělí a dětských sester byla super.Všichni byli milí a ochotní s čímkoliv poradit a pomoci.Mohu vřele doporučit.Mimořádně spokojená jsem byla s paní dr.Mihokovou,se kterou jsem byla celé své druhé těhotenství v kontaktu a synka mi odrodila právě ona.:-))))

v listopadu se tam chystám porodit našeho prvorozeného synka.Zkušenosti s touto nemocnicí mám velice dobré,ležela jsem tam několikrát po operaci a i během těhotenství.Byla jsem spokojená s péčí personálu.Po každé mi poradili a uklidnili... :one:

V této porodnici jsem rodila před půl rokem, péče sester z gynekologie ( pro maminky ) byla skvělá, sestřičky byly milé, snažily se pomoct a poradit, což se nedá říct o dětských sestrách. Ty absolutně nezajímala přání maminek, jakékoliv otázky...
Jinak doktoři profesionální, milí...
Návštěvy mohly za kýmkoliv kdykoliv a nejen ve stanovenou dobu.
Jinak myslím, že těch 5 nebo 6 dní se dá přežít všude, hlavně, že už to máme za sebou a miminko je zdravý.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka